مقاله خود را جستجو کنید

در این بخش میتوانید مقاله خود به صورت حرفه ای جستجو نماید.

ارتباط با بانک های اطلاعاتی در ASP.NET یا سی شارپ

 تاریخ انتشار : ۱۲ فروردین ۱۳۹۴    دسته بندی : سی شارپ

با سلام در این آموزش نحوه درج ، حذف و بروز رسانی را فرا خواهیم گرفت  » برای درج ، حذف و بروز رسانی به صورت متصل و مستقیم از متد ExecuteNoneQuery مربوط به شی Command استفاده می شود . این شی درخواست مربوط به insert,delete,update یا هر درخواست دیگری را بدون هیچ درخواستی انجام میدهد و خروجی آن تعداد سطر های تحت تاثیر درخواست می باشد.

خوب اکنون طبق مراحل ۹ گانه عمل می کنیم :

۱- فضا نام های مورد نیاز را اضافه می کنیم :

یک پروژه جدید از نوع WebSite ایجاد کرده و یک WebForm دلخواه به پروژه اضافه کنید ، یک Button به صفحه اضافه نمایید ، سپس وارد بخش کد نویسی شده (روی صفحه راست کلیک کرده و گزینه View Code را انتخاب کنید ، یا روی صفحه یا دکمه دابل کلیک نمایید) و کدهای زیر را در بالاترین قسمت صفحه اضافه نمایید :

دلیل اضافه کردن این کتابخانه های این است که اشیاء و متدهای مورد نیاز ما برای اتصال به پایگاه داده (مانند SQLConnection , SQLCommand , ….) در این کتابخانه ها قرار دارند .

اکنون کدهای زیر را در رویداد مورد نظر بنویسید (مثلا رویداد Page_load یا Button_Click یا…) دقت نمایید که اگر کدهای فوق را در رویداد لود صفحه بنویسید هرگاه که این صفحه در مرورگر فراخوانی شود کدهای شما اجرا خواهد شد ، و اگر میخواهید هنگام کلیک شدن یک دکمه اجرا شود روی دکمه دبل کلیک نموده و در بلاک کد باز شده کدهای زیر را بنویسید :

۲- رشته اتصال را برای یک اتصال امن به دیتابیس SQL Server ایجاد می نماییم (برای اطلاعات بیشتر در مورد رشته های اتصال بانک های مختلف (مانند بانک Access ) به سایت ConnectionStrings.com مراجعه نمایید ) :

۳- شی اتصال را ایجاد کرده ، رشته اتصال را به صورت ورودی در Constructor وارد می نماییم:

۴- رشته تقاضا را برای درج یک رکورد در جدول مورد نظر می نویسیم :

۵- شی تقاضا را ایجاد کرده و شی اتصال و رشته تقاضا را در ورودی مقدار دهی می نماییم :

۶- اتصال را باز می کنیم :

۷- اجرای درخواست توسط متد ExecuteNoneQuery از شی تقاضا :

۸- بستن اتصال :

اگر مراحل فوق را به ترتیب و بادقت اجرا کرده باشید کد های شما در نهایت به صورت زیر خواهد بود :

 

حال اگر بخواهید اطلاعات را به جای اینکه مستقیم بنویسید ، از داخل کنترل های داخل صفحه (مانند Textbox و…) بخوانید CommandText را به صورت زیر می نوییسیم :

 

دریافت اطلاعات از بانک اطلاعاتی »  برای دریافت اطلاعات از بانک از متد ExecuteReader شی تقاضا استفاده می کنیم ، یک شی از نوع SqlDataReader تعریف کرده و  مقدار ExecuteReader را برابر آن قرار می دهیم ، سپس از طریق متد Read شی DataReader اطلاعات را در یک حلقه واکشی می کنیم :

همانطور که ملاحظه می کنید سایر مراحل مشابه مراحل قبل است ، در کد فوق در یک حلقه While اطلاعات خوانده شده و مقادیر فیلد name بر روی صفحه چاپ می شود .

همچنین شما می توانید خود dr را به صورت یک دتیاسورس به یک کنترل داده ای مانند GridView ،DataList, Repeater و لیست ها مانند DropDownList,CheckBoxList,… نسبت دهید ، به این عملا اصطلاحا بایند (Bind) کردن (انقیاد) داده ها می گویند .

وارد بخش Design شده و از TOOLBOX قسمت DATA یک کنترل Gridview در صفحه قرار دهید ، سپس داریم :

بازهم دقت کنید که کدها حتما داخل یک رویداد (بلاک کد) قرار بگیرند .

برای بایند کردن اطلاعات به یک لیست (مانند DropdownList) کاملا مشابه فوق عمل می کنیم ، با این تفاوت که دو خاصیت DataTextField و DataValueField را نیز تعیین می کنیم ، این دو خاصیت تعیین می کنند که کدام فیلد از بانک اطلاعاتی وارد خاصیت Text و کدام وارد Value لیست شود . برای همین کار یک DropDownList به صفحه اضافه کنید ، سپس در رویداد دلخواه کدهای زیر را بنویسید :

دریافت مقدار واحد از بانک » خیلی وقتها پیش می آید که ما فقط نیاز مند دریافت یک مقدار واحد مانند نام یک محصول ، تعداد اعضا ، نام کاربری عضو خاص و … می باشیم . دات نت در این مورد متد بسیار جالبی رو پیشنهاد کرده این متد ExecuteScaler نام دارد و اولین سطر از اولین ستون دستور select رو بر می گرداند . این متد به علت سرعت بالایی که دارد برای دریافت مقادیر واحد پیشنهاد می شود :

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *